Hoşgeldiniz  

Adatepe’de neler oluyor?

admin | 04 Mart 2020 | Dilovası, Genel, Gündem, İlçe Gündemi A- A+

Adatepe’de neler oluyor?

Adatepe’de neler oluyor?

 

Dilovası’nda son günlerde büyük tartışma konusu olan Adatepe’ye yapılacak olan kimyasal depolama tankları büyük yankı uyandırmaya devam ediyor.

Dilovası’nda bulunan Altıntel Limanı’nda bulunan 300 ile 2950 m3 arasında değişen 63 adet tankın yanına  45 milyon TL’lik 20 Adet Petrol ve Petrol Türevi Sıvı Kimyasal Madde Depolama Tankı İlavesi Projesi için geçtiğimiz yıl  Aralık ayında ÇED Bilgilendirme toplantısını yapmıştı. Başta Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci toplantıda, Dilovası halkının bu alana kimyasal tank istemediklerini  belirterek tepki göstermişti. ÇED, toplantısı sonrası kurulan komisyon projeyi değerlendirip, karar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderecek.

HESABINI VEREMEZSİNİZ

Saadet Partisi Dilovası ilçe başkanı Erkan Bilikli, meclis üyelerinin daha önce verdiği yazılı önergesinin Başkan Hamza Şayir tarafından reddedildiğini açıkladı.  Dilovası halkının “Mahallemize bomba dikiyorlar” diye isyan ettiği, Adatepe’ye yaklaşık 45 milyon liraya yapılmak istenen 20 petrol türevi ve sıvı kimyasal madde depolama tankı yapımına, tepki gösteren Saadet Partisi Dilovası İlçe Başkanı Erkan Bilikli “Başkan Şayir, insanların işsiz kalacağını bahane ederek tank seviciliği yaptı. 10 kişi işsiz kalacak diye 50 bin insanı kötü etkileyen bu tanklara itirazımızı reddetti. Bizler gerekirse aramızda 10 kişiye iş buluruz ama siz giden canların hesabını veremezsiniz. Kendisini kınıyoruz ve bütün Dilovası’nın bu rezaleti görmesini istiyoruz.

2011 YILINDA MESİRE ALANI YAPILMIŞTI

1948 yılında yayımlanan Resmi Gazete’de ‘4 Numaralı Devlet Ormanı’ olarak ilan edilen Adatepe’yi 1985 yılında Altıntel firması  49 yıllığına kiralamış, 120 bin dönüm bu alana kimyasal depolama tankları ve denize de bir liman inşa etmişti. 2008 yılında bu firmayı Arkem Group satın almış ve liman ile tank sahası bu gurubun eline geçmişti. 120 bin dönüm araziye kavuşmuştu. 342 dönümlük Adatepe’nin aynı zamanda 3. derece sit alanı olmasına rağmen bu depolamanın nasıl yapıldığı da uzun yıllardır tartışılmakta. 2011 yılında o dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu açılış sırasında mesire alanı olarak açılışı yapılmıştı. Bu alanın Dilovası’nın nefes alacağı tek alan olmasına rağmen  Solventaş ve Altıntel firmaları bu alana kimyasal depolama tank sahası kurmuş, açılan dava 6 sene sürmüş ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu alanda çivi bile çakılmaması gerekirken,  şimdi de yeni tankların inşası gündeme gelmiş durumda.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 GazeteDilovası.com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle