Hoşgeldiniz  

Dilovası’ndan Gebze’ye Kaptırılan Bilişim Vadisi Bakan Varank’ı Ağırladı

admin | 13 Kasım 2021 | Genel A- A+

Dilovası’ndan Gebze’ye Kaptırılan Bilişim Vadisi Bakan Varank’ı Ağırladı

8. ARGE ve Tasarım Merkezleri İle Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Mustafa Varank’ın teşriflerive Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bilişim Vadisi Kongre Merkezinde gerçekleşen programa; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Tahsin Tarhan,  Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Denizli Milletvekili Şahin Tin, Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık,  Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Deniz Eğitim Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TBMM Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Vali Yardımcısı Yusuf Cıbır, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü,TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğluve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda AR-GE Teşvikler Genel Müdürü Bilal Macit ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varan yaptığı konuşmalarında; Sekizinci Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesinde sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.Geçen yıl pandemi nedeniyle bu organizasyonu yapamamıştık.Ama hamdolsun, Türkiyenin inovasyon üssü Bilişim Vadisi ev sahipliğinde şimdi çok daha güçlü bir şekilde bir araya geldik.Ben bu ödül törenini, ekosistemin kat ettiği mesafeyi göstermesi bakımından çok değerli buluyorum.Bir önceki törende AR-GE Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ödüllerini birleştirmiştik. Bu yıl buna tasarım merkezlerimizi de ekledik.Özel sektörün ar-ge ve inovasyon kabiliyetlerini çok daha ileri noktalara taşıyan bu altyapılar, nitelik ve nicelik olarak her geçen gün büyüyor.Sizlerin üstün gayretleriyle buralarda, küresel rekabetçiliğimizi artıracak birçok teknolojik ürün ve hizmet geliştiriliyor.

Marifet,İltifata Tabidir

Pandeminin gölgesinde geçen son iki yılda bunu zaten net bir şekilde gördük.Acil ihtiyaç duyulan sağlık ekipmanlarından yazılıma kadar birçok alandaki başarılı projeler buralarda hayat buldu.Amacımız, göğsümüzü kabartan bu başarı hikayelerinin artarak devam etmesi.Tabi maliyetini ve zahmetini düşündüğünüzde, ar-ge ve inovasyona yatırım yapmak hem meşakkatli hem de riskli bir süreç.Verilen emeklerin ve elde edilen sonuçların bu manada görünür kılınması önemli.Ne demişler, marifet iltifata tabidir.Onun için önemli bir görev ifa ettiğini düşündüğümüz bu törenleri düzenli olarak gerçekleştiriyoruz.Böylece hem sizlerin motivasyonunu daha da artırmış hem de henüz bu işlere başlamamış firmaları teşvik etmiş oluyoruz.Aslında AR-GE ve inovasyon konusunda elini taşın altına koyan her işletmemiz ödülü sonuna kadar hak ediyor.Ama süreci bir yarışma havasına büründürdüğümüzde oluşan sinerjiden gayet memnunuz.Bunun için de objektif ve bilimsel yöntemlere dayalı bir endeks oluşturup çeşitli kategorilerde sıralamalar yapıyoruz.Bu sıralamalarda ilk 3e girenlere ödüllerini takdim ediyoruz.İşte bugün de Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri için 10 kategoride 30 ödül; Teknoparklar için ise 4 kategoride 12 ödül olmak üzere toplamda 42 ödül takdim edeceğiz.

İstihdam, proje kapasitesi, iş birliği, ticarileşme ve fikri mülkiyet gibi konuları içeren bu endeksle bir nevi performans değerlendirmesi de yapmış oluyoruz.Böylece hem siz hem de Bakanlık olarak biz, altyapılarımızdaki gelişime açık yönleri tespit etme ve gerekli iyileştirmeleri yapma fırsatı buluyoruz.Ben bu vesileyle ödül almaya hak kazanan Ar-Ge tasarım merkezleri ile teknoparklarımızı tebrik ediyorum.Başarılarınız daim olsun.Ayrıca, törenin düzenlenmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımla paydaşlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum.

Ar-Ge’yi, İnovasyonu Baş Tacı Ediyoruz

Sağladıkları desteklerle sadece 5 olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısını 89’a çıkardıklarını belirten Bakan Varank;Pandemi ve iklim değişikliği ile birlikte küresel rekabetin çok daha farklı bir boyuta taşındığını görüyoruz.Bu durum, teknolojik gelişmelerin öncüsü olan Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini de her zamankinden daha önemli kılıyor.Bunun bilincindeyiz ve tüm çalışmalarımızda Ar-Geyi, inovasyonu baş tacı ediyoruz.Esasında biz hükümet olarak 19 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz.Tabi gönül, göreve geldiğimizde oturmuş bir ekosistem bulmayı arzu ederdi.Ancak maalesef biz öyle bir ortam bulamadık.Bu yüzden adeta sıfırdan bir ekosistem inşa etmek için kolları sıvadık.Sağladığımız desteklerle sadece 5 olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısını 89a çıkardık.Teknoparklar ülkemizdeki yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimciliğin kalbi oldu.Bugün geldiğimiz noktada Teknoparklar; ulusal ve uluslararası yatırımcıların ciddi yatırımlar yaptığı, milyonlarca dolarlık ihracatın gerçekleştiği, yapay zekâ, sağlık ve drone teknolojileri gibi stratejik alanlarda kritik projelerin yürütüldüğü bölgelere dönüştü.Teknoparklarla birlikte, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri de inovasyon ekosistemimizi besleyen bir diğer önemli unsur.İlk defa bizim dönemimizde başlayan bu yapıların sayısı bugün 1.600’ün üzerinde.İşte bu altyapılar ve buralarda sizlerin yaptığı özverili çalışmalar sayesinde ülkemiz, Ar-Ge ve inovasyon konusunda çok önemli ilerlemeler kaydetti.Geçtiğimiz yıl Ar-Ge harcamaları, özel sektörün öncülüğünde bir önceki yıla göre % 20 artarak 55 Milyar Liraya yükseldi.Hükümetlerimiz döneminde, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı binde 5ten % 1,09a çıktı.Ar-Ge istihdamı 6 kat artarak 200 bine, yerli patent sayısı da 20 kat artışla 8 bin 200e ulaştı.

Ar-Ge Teşviklerinin Uygulanma Süresini 2028’in Sonuna Kadar Uzattık

Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde uzun zamandır talep edilen uzaktan çalışma uygulamasını hayata geçirip kapsamını genişlettiklerini vurgulayan Bakan Varank;Bizler Ar-Ge ve inovasyon ekosistemimizin gelişimi için gerekli kolaylıkları her zaman sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere pandemi döneminde hızlı bir şekilde aksiyon aldık.Ar-ge teşviklerinin uygulanma süresini 2028in sonuna kadar uzattık.Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde uzun zamandır talep edilen uzaktan çalışma uygulamasını hayata geçirip kapsamını genişlettik.Girişimcilerimizin en önemli ihtiyacı olan finansmana erişim noktasında daha önce yapılmamış çok önemli adımlar attık.Teknoloji ve İnovasyon Fonu, İstanbul Bölgesel Girişim Sermayesi Programı, TechInvestTR gibi bizzat içinde olduğumuz fonlarla kaynakları girişimcilerin hizmetine sunduk.TÜBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla özel sektörün Ar-Ge projelerini desteklemek üzere kapsayıcı destek programlarını hayata geçirdik. İşte yerli ve milli otomotik şanzıman, turbojet motoru, tıbbi ventilasyon cihazı, tünel açma makineleri gibi ürünler bu destek programlarının katkılarıyla ortaya çıktı.

 

Dijital Dönüşümde, Yeşil Dönüşümde, Yapay Zekâda, Elektrikli ve Otonom Araçlarda Hatta Uçan Arabalarda Firmalarımız Ciddi Çalışmalar Yürütüyor.

Dijital dönüşümde ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil üretim üssü yapmak için işletmelere büyük çaplı destekler sağladıklarını belirten Bakan Varank; Biz bugün Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla tam zamanında doğru alanlara yatırım yapıyoruz.Dijital dönüşümde, yeşil dönüşümde, yapay zekâda, elektrikli ve otonom araçlarda hatta uçan arabalarda firmalarımız ciddi çalışmalar yürütüyor.Dijital dönüşümde ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil üretim üssü yapmak için işletmelerimize büyük çaplı destekler sağlıyoruz.Yeşil dönüşümde AB Yeşil Mutabakatına uyum çerçevesinde eylemlerimize hız kazandırdık.TÜBİTAK aracılığıyla yeşil dönüşümde Ar-Ge ve inovasyona ilişkin ciddi destekler sağlıyoruz.Yapay zekânın doğru yönetişimi için Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte Ulusal Yapay Zekâ Stratejisini yayımladık.Elektrikli ve otonom araçlarda yüz akımız olan TOGG, seri üretim bandından ineceği günlere hızla yaklaşıyor.Birileri kabul etmek istemese de ülkemiz, teknoloji tabanlı girişimleri sayesinde dünyadan ses getiren işlere imza atıyor. İşte Türkiyede milyar dolar değerlemeye ulaşan start-upların yani UNİCORNların sayısı 5e ulaştı.Bu UNİCORNlardan bir tanesi teknoloji geliştirme bölgelerinden çıktı. Üç tanesi kendi Ar-Ge Merkezine sahip.Tabi bunlar sadece birer işaret fişeği.Göreceksiniz, Allah’ın izniyle bundan sonra daha hızlı gelişmelere şahitlik edeceğiz.İnovasyon ekosistemimizin tecrübesi arttıkça ülkemizin rekabetçi pozisyonu da daha da güçlenecek.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Çelikten Bir İradayle Arkasında Durduğu Milli Teknoloji Hamlesi Hedeflerimize Inovasyon Ekosisteminin Dinamosu Olan Sizlerle Ulaşacağız.

Sanayi ve teknoloji ekosistemi sayesinde ülkemizin, son dört çeyrektir üretime ve yatırıma dayalı ciddi bir büyüme gerçekleştirdiğini belirten Bakan Varank; Bakınız bugün bazılarının ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı sanayi ve teknoloji ekosistemi sayesinde ülkemiz, son dört çeyrektir üretime ve yatırıma dayalı ciddi bir büyüme gerçekleştiriyor.İhracata baktığımızda yine aynı başarıyı görebiliyoruz. 12 aylık ihracatımız 215 milyar dolara ulaştı.Elbette biz bunları yeterli görmüyoruz.İhracatta nicelik artışıyla beraber nitelik artışını da tam anlamıyla yakalamak mecburiyetindeyiz.Açıkçası bizler nitelik artışının dinamosu olarak sizleri görüyoruz.İhracatımızın orta yüksek ve yüksek teknoloji payının yükseltilmesi sizin araştırma ve geliştirmede yakalayacağınız başarılardan geçiyor.Ben inanıyorum ki sizlerle birlikte el ele vererek biz bunu da hızlı bir şekilde başaracağız.Geçmişte tüm gayretlerimize rağmen gerçekleşemeyen birçok atılım bu dönemde gerçekleşti.Neden biliyor musunuz?Çünkü artık herhangi bir işi yapmak üzere yola çıktığımızda daha tecrübeli, daha yetkin bir insan kaynağı ile ilerliyoruz.Çünkü artık ülkemizde devasa araştırma laboratuvarları diyebileceğimiz çok daha fazla Teknoloji Geliştirme Bölgelerine sahibiz.Artık şirketlerimiz rekabet üstünlüğünün lokomotifi Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin öneminin çok daha farkında.Çünkü artık özel sektör bir işe giriştiğinde onları bürokrasi ile boğan değil onların önünü açan bir siyaset anlayışı var.Artık, TEKNOFESTlerle, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile 42 yeni nesil yazılım okullarımızla kritik teknolojileri özümsemiş gençler yetiştiriyoruz.Şunun altını özellikle çizmek istiyorum:Umutsuzluk pompalayanlara inat, gençlerimizle, TEKNOFEST kuşağıyla çok daha iyilerini yapacağız.Sayın Cumhurbaşkanımızın çelikten bir iradayle arkasında durduğu Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerimize inovasyon ekosisteminin dinamosu olan sizlerle ulaşacağız.Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.Organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.Katılımınız için her birinize teşekkür ediyorum.Kalın sağlıcakla.“ diyen Sayın Bakan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank,Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans endeksi ödüllerini verdiler.

Programın ardından Mimari Tasarım, Kamusal Sanat, Endüstriyel Tasarım ve Giyilebilir Teknolojiler alanlarındafaaliyet gösteren tasarım firmaları ile teknoloji firmalarını buluşturup, Türk tasarımının küreselleşmesi yönünde çalışmalar yapıp, tasarım ekosisteminin gelişmesi için eğitim ve deneyim ortamları sunmayı hedefleyen Bilişim Vadisi Tasarım ve Kümelendirme Merkezini ziyaret eden Bakan Varank ve Vali Yavuz, çalışmaları yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldılar.

 

http://www.kocaeli.gov.tr/8-arge-ve-tasarim-merkezleri-ile-teknoloji-gelistirme-bolgeleri-zirvesi-sayin-bakanimizin-tesrifleriyle-gerceklestirildi

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 GazeteDilovası.com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle